Příměstské tábory 2020

Hrajeme si s roboty  

Příměstský tábor Hrajeme si s roboty, který se  konal 27. - 31. 7. 2020 sdružil skupinu dětí mladšího školního věku s cílem ovládnout základy robotiky a programování, a to vše zábavnou a hravou cestou. Děti si postupně vyzkoušely práci s různými druhy robotů, ať už se jednalo o programovatelnou stavebnici  Legorobotiky WeDo  a Mindstorms, o programovatelnou destičku Microbit, nebo o různé druhy miniaturních a pohyblivých robotů jako jsou BeeBoti nebo Ozoboti. Vyzkoušely si také práci v několika různých programovacích prostředí. Celý proces napomohl rozvoji jejich logického myšlení, kreativity a jemné motoriky. 
V odpoledních aktivitách jsme zapojili i venkovní aktivity, které nám více přiblížily proces výroby robotů a jejich užití v běžném světě, a my si tak na chvíli mohli odpočinout od obrazovek počítačů a skládání součástek.

Arduino a Internet věcí

Příměstský tábor Arduino a Internet věcí, který se konal 27. - 31. 7. 2020, by se dal shrnout jednou větou: 5 dní plných Arduina, pájení, programování a robotů. Na začátku tábora jsme si dali cíl postavit a naprogramovat si naše vlastní roboty. Z počátku jsme si zkusili s Arduinem pár jednoduchých zapojení pomocí kterých, jsme se ho naučili používat.
Druhý den jsme se chtěli pustit do stavby robotů, avšak vyskytl se malý problém. Naše Arduina neměla dostatečný výkon na ovládání motorů našich robotů. Naštěstí jsme měli po ruce speciální moduly pro ovládání motorů našich robotů, které byly navrženy exkluzivně pro TIB. Bohužel nebyly osazené součástkami, ale to pro nás nebyl žádný problém. Vzali jsme si do ruky páječku, cín a s chutí jsme se pustili do práce. Práce nám zabrala celé dopoledne a moc nás bavila.
Třetí den jsme již měli všechnu elektroniku nachystanou a tak nezbývalo nic jiného, než si vzít ze skříně Merkur a pustit se do stavby šasi. 
Čtvrtý den bylo potřeba naše vozidla rozpohybovat. K tomuto účelu jsme použili silné motory z Merkuru, které jsme připojili k naší dříve vyrobené destičce. Po úspěšném zapojení jsme začali s programováním našich robotů. Zpočátku jsme požívali pouze jednoduché příkazy jako je jízda vpřed či v vzad, ale postupně jsme se přesunuli k ovládání přes joystick a i dokonce přes náš chytrý telefon.
Poslední den jsme naše roboty pustili proti sobě v derby.
V odpoledních hodinách jsme se věnovali venkovním aktivitám. 

Prázdniny s Baltíkem

Na příměstském táboře s Baltíkem, konaném ve dnech 24.8. až 28.8.2020, se zúčastnily děti ve věkových kategoriích od 8 do 15 let. Každý den byl rozdělen na dvě odlišné sekce, dopolední se zaměřením na práci s technologií, odpolední program byl věnován pobytu venku.
V dopoledních hodinách byly děti rozděleny do výuky na počítačích nebo s roboty. Mladší programátoři si vyzkoušely pohybovat se před zeleným plátnem a natáčet a stříhat videa, dále se pak naučily programovat nejen ve snadném programu Scratch Junior, ale také s roboty Ozobot a legoroboty WeDo. Starší děti měli složitější úkoly, programovaly v programu C#, roboty Mindstorms a Arduino.
Odpolední program se zaměřoval spíše na sportovní činnosti. Po vzájemném seznámení se hrály jednodušší hry a během týdne si děti zahrály i venkovní strategickou hru po dvou týmech, kde se u některých jedinců ukázaly vůdčí schopnosti. Navštívili jsme také venkovní hřiště na minigolf a v rámci celodenního výletu jsme zašli do Divoké Šárky, kde se děti přenesly mimo realitu pomocí hry Gamebook a pro zpestření cesty vyplňovali naši malí programátoři kvízové otázky. 

Matylda

Určeno pro děti z kroužků TIB se zkušenostmi s Arduinem

Cílem příměstského tábora MATYLDA, jenž se konal v týdnu od 24. srpna do 28. srpna 2020, bylo postavit stejnojmenného humanoidního robota. V průběhu 5 dnů jsme vystřídali několik činností, které se stavbou robota souvisí – tisk dílů na 3D tiskárně, stavbu jednotlivých částí robota, pájení elektronických plošných spojů, zapojení veškeré elektroniky a konečně programování robota.
Děti byly velmi šikovné, práce na robotovi jim šla od ruky a na konci posledního dne jsme se mohli s čistým svědomím pochválit. Robot byl schopen pohybovat trupem a horními končetinami podle předem stanoveného programu. Sice jsme nakonec nestihli dostavět celého robota, ale naším cílem nebylo stihnout udělat úplně všechno. Nejdůležitější bylo, aby si děti těch pět dní užily a přitom si vyzkoušely práci s takto velkým robotem, kterou jsme kvůli pandemii nemohli realizovat na kroužku robotiky. Příjemným zpestřením byl také půldenní výlet do Divoké Šárky. Po cestě děti čekalo několik úkolů včetně krátké příběhové hry, kterou se všem podařilo zdárně dokončit.